Predsjednik
Branko Omazić
Rođen je 13. svibnja 1953. godine u Derventi - BiH.
Školska sprema: Visoka stručna sprema – profesor defektolog. Trener „AGRAM-a“ Atletskog kluba osoba s invaliditetom, Maksimirska 128, Zagreb od 2005. godine do kraja 2018.
Od prvog siječnja 2019. nalazi se u mirovini.
Predsjednik AKOSI AGRAM od 16. svibnja 2019. izabran jednoglasno od strane Skupštine kluba za naredni 4-godišnji mandat.
Živi u Zagrebu u ulici Mate Lovraka 35.
Branko Omazić je bio atletski trener osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini od 1976 do 1991 godine a trenirao je i goalbal reprezentaciju slijepih BiH od 1981 do 1986 godine. U tom periodu sa svojim atletičarima – slijepim i slabovidnim osvojio je 2 zlatne uz dva svjetska rekorda – Pehar Ante -, 5 srebrnih i 3 brončane paraolimpijske medalje – Pehar Ante, Okić Refija i Ramo Odžaković - a broj svjetskih i europskih medalja bio je mnogo veći uz 6 oborenih svjetskih rekorda. Atletska reprezentacija BiH za slijepe i slabovidne od 1983-1990 godine bila je uvjerljivo ekipno i pojedinačno najbolja i prvak Jugoslavije a u reprezentaciji Jugoslavije u tome periodu 80% reprezentativaca bili su iz BiH.
Od 1995-2005 godine bio je
izbornik atletske reprezentacije slijepih Hrvatske a od 2005 do 2013. bio je Izbornik Hrvatske atletske paraolimpijske reprezentacije za sve vrste invaliditeta. Kao izbornik osvojio je sa svojim atletičarima skoro svih vrsta invaliditeta najveći broj međunarodnih medalja u Hrvatskom sportu. Tu prije svega mislimo na Paraolimpijske igre, svjetska i europska prvenstva – juniori i seniori.
Posebno bi istakli da je gospodin Branko Omazić
osnovao prvi atletski klub osoba s invaliditetom – Agram - koji je osnovan 2. prosinca 2004.godine i već je 14 godina uzastopno najbolji atletski klub osoba s invaliditetom u Hrvatskoj i u ekipnoj i u pojedinačnoj konkurenciji. Pored toga atletičari AK AGRAM su najtrofejniji klub po osvojenim medaljama na Paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima i to ne samo u Zagrebačkom nego i u Hrvatskom sportu sveukupno.
Inicirao je osnivanje još 14 sličnih klubova diljem Lijepe naše.
Osnovao je i Hrvatski atletski savez osoba s invaliditetom – HASOSI – , Savez koji je daleko najuspješniji u obitelji Hrvatskog paraolimpijskog odbora. Bio je i njegov prvi predsjednik 5 godina. HASOSI je bio i uspješan organizator međunarodnog Otvorenog atletskog prvenstva Hrvatske za osobe s invaliditetom koje je po rezultatima bilo 7 godina najkvalitetnije u svijetu – od 2006-2012 godine.
U sport osoba s invaliditetom u Hrvatskoj uključio se 1995 godine na poziv tadašnjeg Predsjednika HOO, gospodina Tončija Vrdoljaka i iste te godine donio sa svojim atletičarem Antom Peharom – dobitnikom prava na trajnu novčanu mjesečnu naknadu za sportsku izvrsnost - prvu medalju za sport slijepih i slabovidnih Hrvatske. Za osvojenu prvu medalju u sportu slijepih i slabovidnih Hrvatske i Ante Pehar i Branko Omazić dobili su posebno priznanje od HOO na svečanoj sjednici kojoj je bio prisutan i Predsjednik RH, gospodin Franjo Tuđman.
Posebno je ponosan na veliki broj priznanja od Hrvatskog olimpijskog i Hrvatskog paraolimpijskog odbora kao i od Zagrebačkog športskog saveza osoba s invaliditetom i Zagrebačkog športskog saveza.
Godine , 2009. dobio je od grada Dervente Priznanje Derventsko srce za doprinos razvoju i afirmaciji Dervente, njegovanju dijaloga , pravde, mira i ljudskih prava.
Iste godine dobio je i najviše sportsko priznanje Republike Hrvatske, iz ruku Predsjednika RH. Gospodina Stjepana Mesića, Priznanje Red Danice Hrvatske s likom Franje Bučara za vrhunska ostvarenja u sportu osoba s invaliditetom.
Priznanje koje ga je učinilo posebno ponosnim jeste najveća nagrada HOO-a "Matija Ljubek" za životno djelo u području sporta 2018. koje je dobio na proslavi Olimpijskog dana 19. prosinca 2018. godine.
Pored sportskih aktivnosti , bavio se uspješno i problematikom osoba s invaliditetom u oblasti profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja.
Jedan je od autora Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom koji je jednoglasno prihvaćen od strane Sabora RH – na ovom Zakonu radio je s radnom grupom 4 mjeseca u 2002. godini. Isti Zakon gospodin Branko Omazić je radio prije Domovinskog rata i u BiH i isti je i danas na snazi u Republici BiH s manjim izmjenama.
Više informacija potražite na:
in/brankoomazic/